Premium Only Content
This video is only available to Rumble Premium subscribers. Subscribe to
enjoy exclusive content and ad-free viewing.
Binary Linear Word Problems: Problem 3
3 years ago
Problem: Lily is going to the market to buy fruits. If she buys 2 pounds of apples and 3 pounds of oranges, it costs 13 dollars; If she buys 3 pounds of apples and 5 pounds of oranges, it costs 21 dollars. How much does 1 pound of apple cost? How much does 1 pound of orange cost?
Key: Read the problem clearly and use key words to write equations out of equalities
Please consider subscribing, here's our website: https://inquisitivekids.github.io
Loading comments...
-
46:26
Sarah Westall
5 hours agoWhat’s Behind the Silver Surge? Large Institutions Cashing In w/ Andy Schectman
12.9K -
6:42:10
Turning Point USA
10 hours agoLIVE NOW: AMFEST DAY 2 - VIVEK, JACK POSOBIEC, MEGYN KELLY, ALEX CLARK AND MORE…
1.15M176 -
DVR
Flyover Conservatives
21 hours agoHow to Win 2026 Before It Starts — Clay Clark’s Goal-Setting Blueprint | FOC Show
10.9K1 -
12:52
The Kevin Trudeau Show Limitless
2 days agoBeyond Good And Bad: The Hidden Reality Code
40.2K20 -
1:03:11
BonginoReport
6 hours agoBrown U Security Failures EXPOSED - Nightly Scroll w/ Hayley Caronia (Ep.201)
127K38 -
51:09
Patriots With Grit
2 hours agoWill A.I. Replace Doctors? | Dr. Stella Immanuel MD
9.06K3 -
4:10:32
Nerdrotic
7 hours ago $0.16 earnedHollywood's DOOMSDAY! WB FIRESALE! - Friday Night Tights 385 w Zachary Levi
71K15 -
12:25:53
LFA TV
19 hours agoLIVE & BREAKING NEWS! | FRIDAY 12/19/25
194K27 -
1:08:59
Edge of Wonder
5 hours agoNASA’s Intergalactic Spacecraft, Real Dwarves Spotted & Research Roundup
21.1K4 -
1:21:27
Kim Iversen
7 hours agoPutin Says Russia is Ready for WAR With Europe
41.6K91